Světlo, které funguje i jako sluníčko

Ačkoliv se rtuť v přírodě vyskytuje podle odborných názorů velice vzácně, využití našla celkem hojné. Setkáváme se s ní v podstatě denně. Nejčastěji zřejmě v zubním lékařství, kde se používá jako dentální amalgám pro výplň zubu po odstranění zubního kazu. V současné době je ale nahrazován tento produkt různými plastickými polymery. Stejně, jako ji už většinou nenajdeme ani v lékařských teploměrech, kde fungovala celkem dlouhou dobu. Kde však tento prvek stále přetrvává, je oblast světelných zdrojů. Využívá se stále zejména v klasických zářivkách.
vinný sklep

· Silné světelné vyzařování je vyvoláno elektrickým výbojem v prostředí rtuťových par s nízkým tlakem.

Zářivkové trubice se dostaly na výsluní také díky tomu, že mají vyšší světelnou účinnost nežli klasické žárovky s wolframovým vláknem. Obsahují však určité množství rtuti, a proto je zapotřebí dbát na bezpečnost při jejich likvidaci.

Šedesátiletý světelný zdroj

Takzvaná rtuťová výbojka našla své uplatnění ve velké míře při osvětlování městských ulic, parků, průmyslových hal a rozlehlých továrních prostor. Mohli jsme se s ní setkat i na letištních plochách, nádražích a jiných prostorách.

· A pokud si pamatujete slavné horské slunce, u kterého jsme se v dobách minulých léčili nebo také opalovali, pak na vás svítila také rtuťová výbojka.

osvětlení úspora energie
Tento produkt (výbojka) se také dostal do hledáčku sběratelů kuriozit. Jestliže na ní chybí například označení podniku, kde byla vyrobena (nebo jiný důležitý údaj), pak je taková abnormalita pro sběratele velice zajímavá. To platí především pro výrobky dřívější doby, zejména z tuzemské produkce podniku Tesla, kde se začaly vyrábět už před téměř šedesáti lety. Vyrábějí se v některých podnicích dodnes, ale postupně je nahrazují výbojky sodíkové nebo halogenidové. Je to i z důvodu větší bezpečnosti a ochrany životního prostředí.