Internet a lidská pozornost
Potenciál internetu je při našem on-line vzdělávání obrovský. Množství informací, které tak máme udržet v mysli, má vliv na naši pozornost. Ta je omezená, i když kapacita paměti se nesnížila.Pro práci na internetu je typické neustálé přerušování a rozptylování. Je to něco jiného než se ponořit do knihy, číst do hloubky a nepolevovat v koncentraci. Nepřeskakujeme z jednoho na druhé a nesbíráme nesouvisející fakta jako při neustálém odvádění pozornosti při práci na internetu.
Když děláme více věcí najednou
Potřebujeme zpracovat několik úloh souběžně, a tak děláme více věcí najednou. Tzv. multitasking, to je rychlé a časté přepínání mezi jednotlivými činnostmi, určitě není zadarmo. Musíme se rozhodovat, která činnost nebo řešení problému je momentálně důležitější. Výzkumy ukazují, že v konečném důsledku nám vše trvá déle, více chybujeme a každé činnosti nakonec věnujeme menší pozornost. Schází ono hluboké porozumění a soustředění, jaké zažíváme při četbě knihy.
Kolektivní pozornost = maximální pozornost
Na internetu lze maximální pozornost rozdělit mezi mnoho lidí jako je to třeba s pamětí. Rostoucí příval věcí naši pozornost neustále odvádí a nikdo z nás není schopen se soustředit na všechno najednou. Všichni dohromady však vytváříme kolektivní pozornost a k té každý z nás může mít podle potřeby přístup. Připomeňme si třeba Wikipedii.
Sdílení pozornosti na internetu
Internetový vyhledávač naši pozornost usměrní a zavede nás z miliónů webových stránek právě na tu pro nás důležitou, a to díkyhromadnému sdílení. Kapacitu naší pozornosti násobí i přátelé na Facebooku se svými zdroji tipů a poskytování informací, které jsou pro nás klíčové. Výzkumná střediska v Americe se nyní zabývají cílem propojit lidi a počítače tak, abychom na internetu kolektivně jednali inteligentněji než jakýkoliv jednotlivec nebo skupina.