Nezabezpečené Wi-Fi sítě vždy představují riziko odchycení vašich dat
To platí i pro brouzdání po Internetu a speciálně se to týká všech nezabezpečených bezdrátových sítí Wi-Fi. Mezi námi je stále velké procento lidí, kteří nezabezpečeným sítím plně důvěřují a není pro ně zatěžko využívat je v letištních halách, v restauracích, v infocentrech a kavárnách, a to i bez patřičné ochrany. Tou je prostředek, který se nazývá „Virtual Private Network“, zkráceně VPN.
Bez patřičného zabezpečení přenosu dat mohou být právě ta vaše data zranitelná. V nezabezpečené síti se totiž může pohybovat někdo, řekněme kupříkladu osoba s jistými nekalými úmysly, která může přenos dat mezi vámi a Wi-Fi routerem snadno odchytit.
V dnešní době je také jistou ochranou proti odposlechu dat šifrování zabezpečených protokolů webových stránek „https“ (důležité je to písmeno „s“ na konci), většina renomovaných provozovatelů je má zavedeny, ale v případě, že vstupujete na nezabezpečený web z veřejné Wi-Fi sítě, vystavujete se velkému riziku odposlechu datové komunikace. Jako jeden z příkladů můžeme uvést přihlášení se pod jménem a heslem např. v nějakém e-shopu (bez protokolu https), někdo vaše jméno a heslo odchytí a pak jej zkusí použít při vstupu do vašeho e-mailu. Neopatrní uživatelé zpravidla používají stejné heslo všude možně, a jestliže se nějaký hacker dostane až do vašeho mailu, může pak využít všech služeb, které jsou s ním propojeny – všechny různé registrace, přístupy do databází, objednávek, cenových zvýhodnění, atd.
Vytvořte si VPN v chytrém telefonu
Protokol VPN slouží k zajištění šifrovaného propojení mezi vámi a tzv. VPN serverem. Takových VPN serverů existuje na Internetu mnoho, jedním z nich může být třeba VyprVPN – Fast, Secure & Unlimited WiFi. Je ke stažení zdarma z rozhraní Google Play a nabízí 500 MB přenosu dat zdarma. Služba podporuje dvě spojení přes VPN najednou a pracuje pod operačními systémy iOS, Windows a Android. Po instalaci provedete jen registraci s ověřením vaší e-mailové adresy.
Musíte si však uvědomit, že ani VPN není všemocná, navíc nemáte nikdy jistotu, že firma, která VPN poskytuje, nebude sbírat data svých klientů, je to sice málo pravděpodobné, že by renomovaný poskytovatel takto riskoval, ale teoreticky to vyloučit nelze.
Každopádně se vyplatí používat na Internetu zdravý rozum a u nezabezpečených Wi-Fi sítí raději vstupovat jen na zabezpečené servery (https) a pro jistotu na těchto veřejných místech nezadávat do aplikací svá jména a hesla, zejména do internetového bankovnictví.