Když dům pohání Slunce


Ohledně solárních panelů se vedou zdlouhavé debaty. Jedni panely naprosto odmítají a mají řadu důvodů proč, jiní v této technologii vidí zelenou a lepší budoucnost. Protože solární panely jsou na trhu již určitou dobu, dalo by se říci, že na veškeré otázky ohledně výkonu, zpracování či likvidaci je už řada odpovědí, které potvrzují jejich účinnost.

V první řadě je potřeba představit typy panelů, se kterými se můžete setkat.

  1. Monokrystalické solární panely

Na první pohled je poznáte podle černého zbarvení. Další odlišností je unikátní a velmi náročná technologie, která však umožňuje při ideálním osvětlení účinnost až 20%. Panel se skládá z waferů, což jsou tenké pláty z jednoho krystalu křemíku.

fotovoltaický systém

  1. Polykrystalické panely

Opět je můžete poznat hned na první pohled díky modrému zbarvení. Technologie tohoto typu panelu je jednoduší na výrobu, často se využívá odřezků z výroby monokrystalických panelů. Protože se jedná o menší křemíkové krystaly, lépe zachytávají světlo a tak se hodí i na střechy, které nejsou v ideální pozici.

solární panely

  1. Amorfní fotovoltaické panely

Technologie spočívá v nánosu tenké vrstvy polovodivých látek na pevný materiál. Amorfní panely se vyznačují velmi malou hmotností a tloušťkou, jsou tedy vhodným řešením v případě velkých průmyslových objektů. Účinnost tohoto typu panelů je v porovnání s ostatními nejnižší, obvykle dosahuje 11%.

Řada lidí se obává likvidace solárních panelů a často je s tím spojená i otázka ekologičnosti. Technologie výroby solárních panelů jsou velmi moderní a vyspělé. Ve většině případech se používají běžné materiály a recyklace panelů je proto možná až z 95%. O samotnou likvidaci se starají výrobci solárních panelů, na nichž se vztahují zákonné povinnosti od roku 2013. Jestliže si plánujete pořídit solární panely na dům, je nejvyšší čas.