Koupě ojetého vozu – na co si dát pozor

Automobil je v dnešní době neodmyslitelným vybavením dospělého člověka. Jedná se o jeden z nejčastějších prostředků, kterými se dostáváme do práce, nebo třeba děti do kroužků, a mnohdy představuje jediný způsob, jak zvládnout všechny náročné povinnosti dne včas, je-li při jejich plnění potřeba překonat značné vzdálenosti. Je ovšem pravda, že nejen provoz automobilu, ale hlavně jeho pořízení, je velikou investicí, a pro některé není jiné možnosti než koupit vůz ojetý.
Automobil na cestě
Koupě ojetého vozu je vždycky rizikem, protože ve srovnání s novým automobilem existuje vždycky pravděpodobnost, že po technické stránce není zcela v pořádku. I v případě, že je realizován standardní přeprodej vozu (reálně nebyl bouraný, nedošlo ke stočení tachometru nebo nejde o vůz kradený), opotřebení vozidla může narušit jeho integritu a může dojít k nečekané poruše – toto riziko však nejde předvídat ani u vlastního používaného vozu, který byl zakoupen jako nový. Řadu nedostatků lze odhalit, pokud se na koupi dobře připravíte. Na co si tedy dát pozor?
Rozhodnutí by mělo být podpořeno dvěma procesy – fyzickou prohlídkou a prověřením informací o vozidle. Fyzická prohlídka by se měla zaměřovat na kompletní (a důkladné) především vizuální posouzení stavu automobilu. Vůz si můžete prohlédnout zvenčí i zevnitř, nahlédnout pod kapotu a provést zkušební jízdu. Nesrovnalosti, po kterých byste se měly dívat, jsou tyto:
–          poškození, nerovnoměrnost laku (na hranách, spojovacích prvcích apod.),
–          různé tloušťky spár (známka nabourání),
–          opotřebovanost interiéru (volantu, pedálů, kryt airbagu apod.),
–          zápach čalounění, koroze pod přístrojovou deskou (známky zatopení),
–          uložení náprav, kvalita pneumatik,
–          poškozené víčko a emulze u oleje,
–          plynulost provozu jednotlivých funkcí (při zkušební jízdě).
Pohled na palubní desku
Druhý proces – tedy prověření vozidla – lze provádět z pohodlí domova dohledáním dalších informací z různých zdrojů. Obecně byste se měli zaměřovat na tyto základní věci:
–          skutečný rok výroby – nejčastěji se falšuje rok 1. registrace, který nebývá uveden v žádném z dokladů automobilu, ale lze jej zjistit podle VIN (Vehicle identification number) – v dnešní době dokonce na některých serverech lze službu prověření objednat,
–          původ a originalita – se zjišťují pomocí identifikačních znaků (mezi které patří rovněž VIN). Předejdete tak riziku, že koupíte auto kradené, které Vám později bude zabaveno,
–          historie – je také možné ověřit podle VIN prostřednictvím specializovaných serverů. Zjistíte tak nejen zda se nejedná o odcizené auto, ale i zda nedošlo ke stočení tachometr nebo nebylo bouráno.
Pokud fyzickou prohlídkou ani prověřením vozidla nic neodhalíte, jste na dobré cestě k pořízení automobilu, který Vám bude ještě dlouho sloužit. I přes to je ale lepší před podpisem kupní smlouvy ještě nechat vozidlo prohlédnout odborníkem z autorizovaného servisu.