Bydlení: Jak zařídit malý dětský pokojíček

Pokud máte více než jedno dítě a žijete v bytě, určitě si víte, jaké to je, zařizovat dětský pokojíček. Zatímco vám slouží ložnice pouze jako místo ke spánku a k pracovním nebo všeobecně denním činnostem máte k dispozici obývací pokoj, který je většinou o mnoho větší než ten dětský. Ovšem malý pokojíček je pouze první překážka, kterou musíte překonat. O to větší je, pokud do něj musíte vměstnat dvě děti.

Existuje možnost, jak se v malém pokojíčku vypořádat s jednak malým prostorem a ještě ho správně rozdělit tak, aby vyhovoval dvěma různě starým dětem, dvěma dětem, které mají různé potřeby? Většinou je to snazší, pokud jsou děti alespoň stejného pohlaví, ale není to tak vždy. Někdy je možná horší, když jsou v jednom pokoji dvě dívky nebo dva chlapci, kteří mají úplně jinou povahu, jiné zájmy a jiný režim. A to tak také většinou je.
 

Zónování

Pakliže nevíte, co je to zónování, vysvětlíme si to. Dítě, aby byl důsledně dodržován jeho správný růst a vývoj, musí mít pokoj přesně rozdělen na několik zón.
–          Hlavní zóny v dětském pokoji:
·         Zóna pro spánek a odpočinek
·         Zóna pro práci a školu
·         Zóna pro hraní
Tyto zóny musí být dostatečně odděleny, aby u dítěte nedošlo k psychické nevyrovnanosti. A jaké jsou ty nejlepší tipy?
–          Zóna pro spánek a zóna na hraní musí být očividně odděleny
–          Postel by měla být vyvýšená, a to z několika důvodů; jednak je u země mnohem více prachu a dítěti tak můžete vytvořit alergii nebo astma, ale také vyvýšená postel znamená úložný prostor pod ní
–          Stůl nebo pracovní plocha by měly být nejdál od postelí
–          Mezi postelí a stolem by měla být volná plocha, děti totiž potřebují prostor
–          V tomto otevřeném prostoru by mělo být velmi dobré a dostatečně silné stropní osvětlení
–          Nábytek je vhodný spíš zavěšený
–          Místo dvou stolů je dobrá pouze jedna dlouhá pracovní deska