Černý čaj: účinek, příprava a louhování

Listy čajovníku přirozeně obsahují kofein. Z chemického hlediska je totožný s kofeinem v kávě, má i stejný povzbuzující účinek. Šálek černého čaje obsahuje asi polovinu kofeinu oproti šálku kávy. Nicméně, jelikož kofein v čaji se vstřebává pomaleji, osvěžující účinek je sice slabší, ale trvá déle.

● Černý horký nápoj obsahuje theaflaviny, které se vyrábějí během fermentace zeleného čaje na černý. Mají mnoho přínosů pro zdraví. Mimo jiné mají antibakteriální účinek a mohou působit proti zvýšené hladině cholesterolu.
čajové listy

● Černá verze nápoje má méně taninů než zelená varianta. Nicméně si zachovává svůj léčivý účinek. Taniny snižují krevní tlak a cholesterol a také mají antibakteriální účinek.

● Černá verze obsahuje také důležité vitamíny a stopové prvky, jako je vitamin B, mangan a draslík.

Účinek a chuť vašeho čaje závisí na zvoleném typu. Nejznámějšími odrůdami jsou Darjeeling, Ceylon, Assam a Earl Grey. Nezáleží na tom, co si vyberete, ujistěte se jen, že si koupíte fair trade. Díky tomu podporujete spravedlivé ekologické a sociální normy, které se bohužel zřídka setkávají s konvenčními výrobky.

černý čaj

Správná příprava

● Samozřejmě, množství, které používáte k přípravě, také ovlivňuje, kolik kofeinu obsahuje váš nápoj. Příliš málo listů znamená, že se nápoj stane vodnatým. Pokud použijete příliš mnoho, stane se hořkým. Pro každý šálek (250 ml) se proto doporučuje použít asi 2 gramy listů – to je ekvivalent k mírně plné čajové lžičce.

● Teplota vody může mít velký vliv. Přestože se často doporučuje zalévat pouze teplou vodou, optimální teplota pro černou verzi může být nižší. Podle typu je to v rozmezí 90 až 95 stupňů.

● Samotná voda může ovlivnit chuť. Zejména voda obsahující vápník může zanechat na nápoji tenký film a dát mu nepříjemnou trpkou chuť. Pro lepší výsledek použijte filtrovanou vodu nebo minerální vodu.

Doba vaření

Pro dobrý čaj je doba louhování 1-3 minuty zcela postačující. Pak se již kofein z listů zcela rozpustí ve vodě. Nápoj má jemnou, květinovou chuť po této době.

Pokud louhujete po dobu delší než 3 minuty, zvyšuje se podíl tříslovin ve vodě. To způsobí, že tekutina dostane hořkou chuť. Taniny také váží kofein a mění tak svůj účinek. Vázaný kofein je absorbován tělem mnohem pomaleji. Takto se osvěžující efekt neuplatňuje okamžitě, ale pomalu po několik hodin.

Tato skutečnost je zdrojem rozšířeného mýtu, že černý čaj má uklidňující účinek po době pivovaru 5 minut nebo více. Na to však neexistuje žádný vědecký důkaz.

Černý nápoj ovlivňuje trávení

Vzhledem k tomu, že černá verze působí déle, více tříslovin se rozpouští z lístků. Tyto taniny mají uklidňující účinek na střeva. To znamená, že vysoká konzumace černého čaje může vést k zácpě, pokud se přidají další nepříznivé faktory. Naopak, to také znamená, že černý čaj může být efektivní domácí lék na průjem, pokud by spaření trvalo déle než 5 minut.