Vlci, plaché šelmy

Že se to u nás vlky v minulosti „jen hemžilo“ svědčí jména obcí jako jsou Vlkovi, Vlčkovice, Vlčnov a jiné.
 divoké zvíře
Vlci v Čechách
V naší zemi vlčí smečky trvale bydlely v dřívějších dobách v lesích dnešních Chráněných krajinných oblastí Krušné hory, Severní Čechy, Broumovsko a samozřejmě hvozdech dnešního CHKO Šumava a CHKO Beskydy. Dnes bychom je našli v malém počtu v Beskydech a dle odborníků i na Šumavě.
dva vlci v lese
Sem se vrátili po dlouhé době (posledního vlka zde prý zastřelili v roce 1874). Zoologové zjistili jejich nový výskyt pomocí foto pastí. Objevili tak tři vlčí štěňata. I s rodiči by to bylo tedy pět jedinců, ale přesný počet znám není. Podle odborníků je v podmínkách střední Evropy teritorium vlčí smečky velké 250 kilometrů čtverečních. Na Šumavu se tedy pohodlně vejdou smečky tři.
 vlk na sněhu
Jak funguje vlčí smečka
Smečky vlků jsou velice dobře organizované. Na vrcholu hierarchie stojí vlčí pár „alfa“. Tento pár je spolu obvykle po celou dobu života. Jejich potomci jsou pak na pozicích „beta“ až „omega“. Někdy smečku doplňují i vlci, kteří nejsou s rodinkou příbuzní. Také se stává, že někteří jedinci žijí nějaký čas osaměle nebo v osamělých párech. Vlci „alfa“ jsou vůdci a rozmnožují se. „Bety“ jsou obránci smečky. „Gamy“ a další pak především loví a také mají na starosti mláďata. Zvláštní roli mají vlci na poslední pozici, tzv. „omegy“. Jsou to takoví baviči, uvolňují tak napětí a zabraňují případným potyčkám. Členové jednotlivých skupin se časem mohou obměňovat. Smečky můžou mít až padesát členů, nejčastější je ovšem počet asi pět až jedenáct.
 
Vlci jako šelmy plaché i „ďábelské“
Vlci jsou lidmi obdivováni a zároveň také nenáviděni.  Úctu a respekt k nim chovaly v Evropě germánské i slovanské národy, a také severoamerické indiánské kmeny. Jak se však rozvíjela západní civilizace, dostala tato plachá zvířata nálepku zlých, přímo ďábelských stvoření, která trhají na potkání ovce, kozy i lidi. Obrázek krvelačných bestií dokresloval též fenomén vlkodlaků, podporován i autory literárních děl a filmů. A vlci začali být hodně pronásledováni.