Abyste na všechno dobře viděli

Málo kdo z nás si umí představit žít život ve tmě, přesto je mezi námi mnoho lidí, kteří se s tímto hendikepem museli naučit žít. Jestliže se váš zrak začíná rapidně zhoršovat, vidíte všechno okolo rozmazaně a nepřečtete písmenka ani číslice v dálce několika metrů před vámi, potom máte se zrakem zřejmě problém a je nutné vyhledat praktického lékaře. Ten pomocí jednoduchého testu zakrytím postupně jednoho i druhého oka zjistí, jestli máte opravdu nějaký zrakový problém a napíše vám žádanku k odbornému očnímu specialistovi . Existují dva druhy očních vad. Jedna se nazývá krátkozrakost a druhá dalekozrakost. Ač se vám to může plést, krátkozrakost se vyznačujeme špatným viděním do dálky a dalekozrakost zase špatným zaostřováním textu na blízku. Dnes už téměř každý druhý člověk trpí krátkozrakosti.
pomněnkové oko

Brýle nebo kontaktní čočky?

Jestliže vám váš optik pomocí vyšetření diagnostikoval velikost dioptrií, které nemusí být vždy shodné jak na pravém, tak i na levém oku, budete se rozhodovat, zda používat brýle nebo kontaktní čočky. Pro takzvané začátečníky se rozhodně doporučují nosit brýle. Musíte si nejdříve zvyknout na pořádnou změnu a na to, že si každé ráno musíte kromě pravidelných rituálů nasadit brýle na nos. V prvních dnech na ně mnoho lidí zapomíná. Dnes je na trhu široký výběr moderních, barevných obrouček i možnost zúžení tloušťky skel. Nikdo tedy nepozná, zda máte dioptrie jedničky nebo bohužel už trojky. Navíc brýle krásně oživí váš vzhled. Nevýhodou brýlí může být vliv venkovního počasí a nepohodlí nošení brýlí v určitých situacích. Déšť nebo sníh, který orosí skla a zamlžování není zrovna příjemné.
brýle již od dětství
Kontaktní čočky se doporučují lidem, kteří si již na brýle zvykli a chtějí změnu nebo lidem, kteří z určitých důvodů, práce nebo sport, brýle nosit nemohou nebo nechtějí. Jejich aplikace je v prvních momentech velmi náročná. Nesmíte to vzdávat, jakmile se do toho dostanete, bude jejich nasazení a sundání úplná hračka. Nevýhodou kontaktních čoček může být jejich doba použití. Nejsou doživotní jako brýle, je nutné je po intervalech měnit, což může být docela dost nákladné. Navíc je potřeba kupovat také další příslušenství k čočkám, roztok nebo pouzdra. Výhodou je pohodlí a možnost výběru barvy čočky. Pokud jste vždycky chtěli mít krásné modré oči, čočky vám toto splní.