Jak si spočítat výplatu?

Lidem by se v dnešní době nežilo bez peněz ani trochu dobře. Nemohli by si kupovat to, co potřebují, a tím pádem by byli odkázáni jenom na své omezené schopnosti, jež by jim neumožňovaly obstát a vést to, co považujeme za běžný život.

A tak my lidé obvykle pracujeme, abychom si peníze vydělali. A pokud jsme u někoho zaměstnaní, dostáváme výplatu, na které jsme se se zaměstnavatelem dohodli. Jenže ono to s tou dohodou nemusí být zase až tak prosté. A sice proto, že zaměstnavatelé mívají ve zvyku nabízet svým zaměstnancům to, čemu se říká hrubá mzda. Tedy to, co vyplatí, nikoliv to, co jejich zaměstnanci skutečně dostanou.

bankovky evropské

Takže lidé, kteří se nechají u někoho zaměstnat, sice vědí, na kolik peněz svého zaměstnavatele přijdou, jenže nevědí, kolik z takových peněz skutečně uvidí na svém účtu. Z takové sumy peněz se totiž automaticky odečítá daň z příjmu, z té se musí zaplatit sociální i zdravotní pojištění a někdy třeba i to, co si nárokují exekutoři.

A tak člověk teprve v den výplaty skutečně zjistí, kolik dostane. Pokud si to tedy předem nespočítá sám.

centy EU

Je logické, že by si to kdekdo rád spočítal, aby už předem věděl, na čem je. Jenže to mnozí z nás neumí, nevědí, jak na to. A nikdo si přece nebude platit vlastního účetního jenom proto, aby se takové údaje dozvěděl včas.

Jenže jak se tedy dobrat k čisté mzdě, tedy k tomu, co zaměstnanec za svoji práci skutečně dostane? Určitě se vyplatí využít pro výpočet čisté mzdy kalkulačku, která je komukoliv dostupná na internetu. Tam totiž stačí zadat hrubou mzdu a hned se ví, kolik z ní dostane člověk čistého. A nikdo tak už nemusí žít v nejistotě, zda mu bude výplata po jejím obdržení stačit. Protože se ukáže, že tato bude dostatečná, nebo se může člověk rozhodnout najít si jinou, lépe placenou práci dřív, než se tu pustí do něčeho, co by ho neuživilo.