Jak poznat, zda je skleněné zábradlí dostatečně bezpečné?

Naprosto běžnou součástí všech schodišť, balkónů či teras je bezesporu zábradlí. A není divu, koneckonců značně zvyšuje bezpečnost. Díky němu je totiž podstatně nižší riziko, že někdo spadne či sklouzne, a zraní se.

Je jasné, že existuje spousta nejrůznějších druhů a typů zábradlí. Jedním z těch, které se používají na veřejných místech stále častěji, je i to skleněné. Ačkoliv přesně vzato není celé ze skla. Ve skutečnosti jde o skleněné desky připevněné na kovové, nejčastěji chromové konstrukci.

zabradli1

V každém případě se mnoho lidí ptá, zda je skleněné zábradlí skutečně dostatečně bezpečné. Přeci jen, sklo nepatří mezi nejodolnější materiály, především co se týče nárazu. Jak je tedy zařízeno, že splňuje přísné bezpečnostní standardy, které jsou kladeny především na veřejné prostory?

V první řadě jde o použitý typ skla. V tomto případě totiž nejde o ten klasický, který známe například z našich oken. Používá se speciální vyztužený druh, který je podstatně odolnější. To také znamená, že mnohem více vydrží. Nemusíme se tedy bát, že se rozbije, pokud do něj například náhodou narazíme.

zabradli2

Dále je bezpečnost zajištěna tím, že je sklo polepeno speciální fólií. Ta nejen zvyšuje pevnost skla, ale zároveň také zabraňuje tomu, aby se v případě, že se ono sklo skutečně již rozbije, střepy nerozletěly kolem dokola a nezpůsobily další zranění. Navíc usnadňuje údržbu, neboť na ní neulpívají otisky prstů.

Ovšem je jasné, že jeho cena není nejmenší. I proto je používáno především na veřejných prostorách, kde je z nějakého důvodu žádoucí, aby se lidé mohli volně rozhlížet okolo, jako jsou například obchodní centra. Objasňuje o i fakt, že je prakticky nenajdeme v soukromých domech.

V každém případě je tedy jasné, že není strach na místě. Jsou učiněna veškerá nutná opatření k tomu, aby byla zajištěna maximální bezpečnost tak, jak to požaduje zákon. Koneckonců, žádnému majiteli nemovitosti se nechce platit odškodné za případné zranění.