Jak poznat, která chovná stanice akita inu je dobrá.

Není pochyb o tom, že koupě štěněte je velkou událostí pro celou rodinu. Přeci jen se jedná o parťáka, který s vámi bude dalších patnáct let. I proto bychom měli věnovat velkou pozornost tomu, odkud si jej bereme. Výchova v prvních týdnech jeho života, stejně jako genetická výbava, kterou si sebou ponese, totiž ovlivní veškeré jeho budoucí chování. Dobrá, ale jak správně vybrat?

V první řadě nehledejte podle ceny. Koneckonců, když kupujete nový televizor, tak také nekoukáte pouze na cenu. A věřte, že televize s vámi bude podstatně kratší dobu, než pes. To platí zvláště, pokud chcete nějaké neobvyklé plemeno.

akita1

Vyhněte se tedy psům „bez PP“, tedy bez průkazu původu. Jistě, jejich cena je nižší. A není to proto, že by se s nimi majitelé neúčastnili výstav, ale proto, že obvykle ani jeden z rodičů nemá zdravotní testy na dědičné choroby. Navíc ani majitelé často na sto procent neví, zda nejsou rodiče příbuzní.

Pokud tedy chcete určité plemeno, jděte do pejska s průkazem původu. Pokud vám na rase příliš nezáleží, vezměte si nějakého z útulku. Uděláte dobrý skutek a nebudete tak přispívat do kapsy lidem, kteří psy nezodpovědně množí.

Dobrá, ale je třeba říci, že zdaleka ne všechny chovatelské stanice jsou skutečně kvalitní. Některé si ani nezadají s množinami. Ovšem abyste zjistili, které například chovná stanice akita inu je skutečně dobrá, je tu pár indicií.

akita3

Tou první je, když mají rodiče větší počet vyšetření, které nejsou vyžadovány klubem, pod kterým chovají. Ukazuje to totiž, že skutečně na zdraví svých štěňat dbají.

Dalším plusem je, pokud s vámi budou chtít udržovat kontakt i po koupi. Pokud vám budou ochotni pomoci a poradit, pokud si s něčím například ve výchově nebudete vědět rady, případně jej pohlídají, když pojedete například na dovolenou.

Jak již bylo řečeno, koupě psa je událost, která změní život celé rodiny. Je tedy nutno vybírat skutečně dobře. Ten pes si to zaslouží.